В страната за последното денонощие са потушени 85 пожара. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Екипите на пожарната са реагирали на 176 сигнала за произшествия.
Таксиметровите шофьори от Перник се присъединиха в националния протест на бранша заради поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. За около два часа те блокираха движението на пътя Перник - София и с автошествие по улиците на града заявиха позицията си на несъгласие с новите цени за застраховката.
Организатор на протеста в Перник е Ростислава Асенова. Тя е собственик на транспортна фирма и таксиметрова компания. „Тук сме се събрали превозвачи, които искаме да изкажем своето недоволство относно увеличението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, която ще се повиши от три до десет пъти, за нас това е нереално“, коментира Асенова. Според нея сумата, която ще трябва да отделя фирмата за една кола, ще възлиза на около 1 000 до 1 500 лв. Асенова допълни, че допустим вариант за тях е увеличение на сумата д
Възстановено е електрозахранването в населените места, останали без ток в Община Враца заради силния вятър тази нощ, казаха от Община Враца. Частично без ток е все още село Лиляче.
Последните подадени сигнали към Кризисния щаб са за паднали клони върху автомобили. Има наклонен стълб на бул. „Васил Кънчов“, който вече е обезопасен и ще бъде поправен скоро.
Щабът на местната администрация работи от снощи, като до момента няма подадени сигнали за нанесени щети по сгради, за които собствениците ще искат помощ за възстановяването. Ако такива бъдат подадени, ще бъде сформирана комисия, която да посети обекта на място, обясниха още от Община Враца.
Вятърът, със скорост на моменти над 120 км/ч., счупи дървета, прекъсна въздушни кабели и увреди различни съоръжения.
В рамките на два дни старозагорци предадоха 476 килограма опасни битови отпадъци, в рамките на поредната есенна екокампания, за която съобщи. Цел е да се съхрани зеленият облик на града, а кампанията бе организирана от фирма „БалБок Инженеринг“ АД и Община Стара Загора в средата на ноември в мобилни пунктове, разположени в парковете „Зелен клин“ и „Артилерийски“, информираха от пресцентъра на Община Стара Загора.
Заключението на организаторите е, че за седма поредна година старозагорци са проявили висока активност и отговорно отношение с предаването на това внушително количество опасни битови отпадъци. Сред тях са остатъци от лакове и бояджийски материали, разтворители, киселини, основи, пестициди и лекарства с изтекъл срок на годност. Организаторите отчитат, че отново лекарствените средства са били най-често оставяните за обезвреждане отпад
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границата с Турция и Румъния. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР на своя уебсайт. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам" на изход за товарни автомобили. Поради силен вятър е преустановена работата на фериботa при ГКПП "Свищов" .
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „
За последните 24 часа при пожари има един загинал и един пострадал.
На 20 ноември в 9:01 часа е подаден сигнал за пожар в къща в село Дерманци, община Луковит, област Ловеч. При инцидента е загинала жена на 67 години, която е била трудноподвижна.
В 20:11 часа на 20 ноември е получен сигнал и за пожар в апартамент в Ловеч. Пострадал е 87-годишен мъж.
С материални щети са 15 от пожарите за денонощието, 14 от тях са били в жилищни сгради. Без нанесени материални щети са възникнали 70 пожара.
Извършени са 80 спасителни дейности и помощни операции, от които четири при катастрофи в транспортни средства.
Община Гулянци е подготвена за зимата, става известно от информация, подготвена от кмета Лъчезар Яков и приета днес на сесията на Общинския съвет. Това съобщи председателят на Общинския съвет Огнян Янчев.
Според информацията е актуализиран съставът на Общинския щаб за координация на спасително-неотложни аварийно-възстановителни работи при тежки зимни условия. Има сключен договор с фирма за зимно поддържане, снегопочистване и обработване с инертни материали на общинските пътища на територията на общината през календарната 2024 г. През декември предстои да бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител и сключване на договор за зимно поддържане и снегопочистване за календарната 2025 г.
Преди настъпване на зимния сезон комисия от Общината е извършила цялостни обходи и огледи на състоянието на общинската и улична пътна мрежа. В по-голямата си част уличната мрежа
Кампания за безплатно изследване на кръвната захар се проведе в разградското село Гецово. Тя бе организирана от Сдружението с нестопанска цел „Диабет“ – Гецово, в партньорство с местния пенсионерски клуб „Златна есен“, дружеството „Добротворци“ на БЧК и Федерацията на жените в Разград, съобщи председателят на Федерацията Ваня Желева. Тя обясни, че инициативата е по повод на Световния ден за борба с диабета, който се отбелязва на 14 ноември.
Желева заяви, че в рамките на кампанията са измерени стойностите на кръвната захар на повече от 30 жители на Гецово. Изследвания са направени от Таня Ангелова от „Балмед“ ООД, с медицинска апаратура, собственост на Сдружение „Диабет“ в Гецово, която е закупена със съдействието на Община Разград.
„Със задоволство отбелязваме добрите стойности на холестеролни
Мъж на 54 години е задържан за извършено домашно насилие. Сигналът е постъпил на телефон 112 около 18:00 часа вчера, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева.
В апартамента им в ж.к. „Орел“, след употреба на алкохол, мъжът е предизвикал скандал със съпругата си. Обиждал я е с вулгарни думи, нанесъл е удари с ръце по лицето и е разбил носа.
Пострадалата 49-годишна жена е транспортирана в разградската болница и след оказана медицинска помощ е освободена за домашно лечение.
По случая е образувана проверка.
Преди седмица мъж на 21 години от разградското село Дряновец бе задържан за извършено домашно насилие върху 41-годишната му майка.
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището на която изгоря при пожар. Инцидентът е от нощта на 18 ноември, когато в апартамента спят 7-годишния син и баба му, майка на Стилияна Стефанова. Приятели, колеги и близки на Стилияна помагат с труд и първа помощ, но, за да се възстанови нормалния живот на семейството, е нужно още много.
Пожарът възниква вследствие на късо съединение. В жилището са малкият Виктор и баба му. Детето се събужда от звука на чупещите се под напора на огъня прозорци в стаята. Бързо отива и разбужда бабата, която е трудноподвижна заради операции. Спасяват се по чудо, разказва пред репортер приятелката Ваня Димитрова. За съжаление, апартаментът – казва тя, е изгорял до основи.
Сега Стилияна живее при приятелка, майка й – при роднини, а детето е при баща си, с когото майката е разделена.
В тази
Военнослужещи от 55-и инженерен полк от Белене и Пловдив завършиха изграждането на сондаж за снабдяване с питейна вода на жителите на село Татари, област Белене на 20 ноември, съобщиха от Министерството на отбраната (МО).
Специализираният екип действа под ръководството на старши лейтенант Анна Пандурска, по искане на Община Белене и със заповед на командира на Сухопътните войски.
Вследствие на продължителното засушаване и липсата на валежи повече от четири месеца, през август в село Татари бе обявено частично бедствено положение.
В края на август село Татари и още две населени места, в които беше обявено бедствено положение заради безводие, получиха 133 000 бутилирана питейна вода от Държавния резерв.